026_34217097
026_34217097
آموزش >> رشته های ورزشی

آموزش اصول و قواعد فوتبال از صفر تا صد

بدون تعصب و با اطمینان فوتبال یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین ورزش ها در جهان است. فوتبال به قدری در جهان گسترش پیدا نموده که گردش مالی بسیار بالایی در جهان دارد و حتی در سیاست نیز وارد شده است. نوجوانان و جوانان و افراد بسیاری به این ورزش علاقه مند شده اند و دوست دارند در این ورزش پر هیجان و زیبا موفق شوند پس با حضور در باشگاه ها به دنبال آموزش فوتبال و مهارت هایش هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با اصول و قواعد این رشته جذاب آشنا کنیم و به شما آموزش دهیم که چطور در این ورزش حرفه ای شوید .

آموزش فوتبال از صفر تا صد

آموزش فوتبال از صفر تا صد

ممکن است تا به حال شنیده باشید که می گویند داشتن پول و پارتی در فوتبال از آموزش و تلاش و کوشش در این ورزش مهم تر است. اما معمولا این صحبت ها را از اشخاصی می شنوید که برای شکست های خود دنبال دلیل و بهانه هستند.  همه ما افرادی را می شناسیم که با وجود وضع مالی نامناسب و محدودیت های بسیار با تلاش و کوشش فراوان و آموزش اصولی به سطوح بالا در فوتبال رسیده و زندگی حرفه ای عالی و خوبی دارند. اگر شما استعدادی حتی کمتر از سطح متوسط دارید باز هم می توانید با کوشش فراوان به موفقیت های بسیاری برسید. پس تلاشتان را چند برابر کنید و با امید به آینده و تمرینات با برنامه و اصولی به سمت هدف هایتان گام بردارید. همیشه این نکته را بخاطر بسپارید که اگر موفقیت ساده به دست می آمد ، الان همه افراد دنیا موفق بودند.

فرق آموزش فوتبال در مدرسه فوتبال با آموزش فوتبال در آکادمی فوتبال

فرق این دو در این است که آکادمی های فوتبال بعد از اینکه در آنها ثبت نام کردید برنامه ای منحصر بفرد و بلند مدت برای شما می نویسند ولی در مدارس فوتبال بیشتر آموزش ها بصورت کوتاه مدت و مقطعی است.

آموزش های پایه از چه سنی بهتر است شروع شود؟

بطور کلی نمی توان سن ثابتی را برای شروع آموزش های پایه فوتبال به عنوان بهترین سن در نظر گرفت. ولی مناسب ترین سن برای شروع آموزش های پایه فوتبال حدود 8 سالگی است زیرا در این سن کودک از لحاظ استخوان بندی و فکری در بهترین شرایط قرار دارد.
آموزش های پایه ای فوتبال بهتر است تا قبل از 18 سالگی به فوتبالیست های نوجوان داده شود تا با به کارگیری آموزشهای پایه ای در سن 18 سال به بعد مهارت های خود را افزایش داده و مهارت بیشتر بدست آورند. وقتی که می خواهید فرزندانتان را در مدارس فوتبال یا آکادمی های فوتبال ثبت نام نمایید حتما" در مورد انتخاب مربی خیلی با دقت عمل کنین. مربیان که تحملشان کم است و بداخلاق هستند ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی را به روحیات فرزندانتان وارد کنند زیرا در سنین پایه کودکان و نوجوانان نسبت به سنین بزرگسالی شیطنت های بیشتری دارند و نظم و انظباط را خیلی کم تر رعایت می کنند. که این موضوع ممکن است باعث دلسردی فرزندانتان از ادامه این ورزش شود.

رمز موفقیت شما آموزش حرفه ای فوتبال است

رمز موفقیت شما آموزش حرفه ای فوتبال است

برای حرفه ای شدن باید آموزش حرفه ای و با برنامه و سخت داشته باشید. تفاوت فوتبالیست های حرفه ای با غیر حرفه ای ها در برنامه ی تمرینی و آموزشی مستمر ، خواب منظم و داشتن برنامه غذایی کارشناسی شده است. آموزشی حرفه ای است که انواع تکنیک های ویژه ی شوت، کنترل توپ ، راه و روش های جاگیری ، انتخاب شکل حرکت ، تاکتیک های گروهی و غیره را در بر می گیرد. که این نوع آموزش فوتبالیست را در تمام جوانب تکنیکی رشد می دهد.
ضمنا آموزش فوتبال بصورت حرفه ای توجه ویژه ای به افزایش قدرت بدنی دارد زیر حرف اول را در زمین بازی قدرت بدنی بیشتر می زند. مربی حرفه ای معمولا تیم را طوری تمرین می دهد که بازیکنان خیلی سریع بتوانند از حالت حمله به حالت دفاعی و برعکس بروند.

ورزش فوتبال چند پست دارد و وظایف هر یک از پست ها چیست؟

در ورزش فوتبال هر یک از تیم ها 11 بازیکن دارند . 3 داور وظیفه قضاوت بازی را دارند ( یک داور وسط و 2 کمک داور ) که در کل 25 نفر در زمین بازی حضور دارند.
در این ورزش 4 پست اصلی به شرح زیر وجود دارد:
1)    پست دروازه بان : یکی از بازیکنان در دروازه می ایستد و وظیفه اش این است که مانع ورود توپ به دروازه شود. این پست اهمیت ویژه ای در فوتبال دارد و در دوره های آموزش دروازه بانی فوتبال به آموزش دروازه بانان اهمیت بخصوصی داده می شود. زیرا اگر سایر بازیکنان اشتباه کنند ، اشتباهشان قابل جبران است بجز دروازه بانان.
2)    پست مدافع :  بازیکنانی که وظیفه آنها جلوگیری از نزدیک شدن و رسیدن توپ به دروازه بان می باشد و جلوی دروازه می ایستند.
3)    پست هافبک : هافبک ها بازیکنانی هستند که جلوی خط دفاعی می ایستند . وظیفه این بازیکنان این است که توپ را از بازیکنان تیم حریف یا هم تیمی های خود بگیرند و به بازیکنان هم تیمی خود در خط حمله بسپارند. بعضی از هافبک ها میل دفاعی دارند که به آنها اصطلاحا هافبک دفاعی می گویند ، بعضی هجومی هستند و برخی دیگر بازیکن آزاد هستند و در تمام زمین حضور دارند.
4)    پست مهاجم: بازیکنانی که به دروازه حریف بسیار نزدیک هستند و وظیفه ی آنها گل زدن به تیم حریف است.


با توجه به ترکیبی که مربی تعیین می کند تعداد نفرات هر پست مشخص می شود. به عنوان مثال ممکن است مربی 3 تا بازیکن درخط دفاع، 5 بازیکن در منطقه میانی و 2 بازیکن در خط حمله قرار دهد (3-5-2).

مناطق پر اهمیت و ابعاد زمین فوتبال

مناطق پر اهمیت و ابعاد زمین فوتبال

در آموزش های پایه فوتبال باید با زمین فوتبال و مناطق پر اهمیت آن آشنا شوید. بطور کلی زمین فوتبالی که استاندارد است بین 100 تا 110 متر طول و 64 تا 75 متر عرض دارد و دروازه هایش معمولا 3/7 متر طول و 4/2 متر ارتفاع دارند. هر زمین فوتبال دارای سه منطقه است که به ترتیب عبارتند از:
1)    منطقه یک سوم دفاعی یا منطقه دفاعی : منطقه ای که دروازبان و بازیکنان خط دفاعی در آن حضور دارند.
2)    منطقه بازی سازی یا منطقه میانی : منطقه ای که بازیکنان هافبک در آن منطقه بازی می کنند.
3)    منطقه حمله یا تهاجمی: منطقه ای که بازیکنان مهاجم در آن حضور دارند و در اصل منطقه دفاعی حریف محسوب می شود.

آشنایی با تکنیک های اصلی فوتبال

بطور کلی تکنیک های اصلی فوتبال شامل موارد زیر می شود:
شوت زدن ، حمل توپ ، پاس دادن ، دریبل زدن ، زدن ضربات ایستگاهی ، دفاع کردن ، هد زدن ، تکل زدن و غیره
در ادامه به بررسی مهمترین تکنیک های فوتبال می پردازیم:

آموزش شوت زدن دقیق و اصولی در فوتبال

اول کمی هدف مورد نظرتان را بررسی کنید نگاه کنید ببینید به کجا می خواهید شوت کنید و سپس به توپ نگاه کنین. یکی از پاهایتان را به عنوان پای تکیه گاه در کنار توپ و در راستای ضربه قرار دهید سپس نیم تنه بالایی خودتان را به سمت هدف متمایل کنید و با پای دیگر شوت بزنید. اگر میخواهید شوت تان قوی باشد با روی پا شوت کنید یعنی روی بند کفش تان و اگر قصد زدن شوت کات دار را دارید با قسمت های کناری پا شوت کنید. دقت کنید که در مسیر حرکت توپ موانع انسانی کمی وجود داشته باشد.

در یک کار پژوهشی مشخص شده که هرقدر شوت های شما به سطح زمین نزدیک تر باشد احتمال موفقیت آن بیشتر می شود.در این پژوهش مشخص شد که از هر صد توپی که به سمت دروازه شوت می شود اگر توپ به سمت بالای دروازه شوت زده شود 8 درصد احتمال دارد گل شود اگر توپ به سمت ارتفاع وسط یا متوسط دروازه شوت زده شود حدود 6 یا 7 درصد احتمال گل شدن دارد و برای شوت هایی که با ارتفاع کم زده می شود 20 درصد احتمال دارد که شوت ها گل شوند.

آموزش پاس دادن

یکی از اصلی ترین مباحث در آموزش تکنیک فوتبال آموزش نحوه پاس دادن است. که باعث ایجاد و تکمیل یک کار گروهی قوی می شود. به انتقال توپ از یک بازیکن به هم تیمی خودش پاس گفته می شود.
 3 مولفه ی بسیار مهم در آموزش حرفه ای عبارتند از:
 1. دقت پاس دادن 2. سرعت پاس دادن (پاس دادن بدون تاخیر) 3. سرعت توپ
همچنین پاس ها را بر مبنای مولفه های مختلف می توان دسته بندی نمود:
1)    بر مبنای جهت : پاس رو به جلو ، پاس زاویه دار ، پاس رو به عقب ، پاس افقی
2)    بر مبنای فاصله : پاس کوتاه ، پاس متوسط ، پاس بلند
3)    بر مبنای ارتفاع ، پاس زمینی ، پاس نیمه بلند ، پاس هوایی
4)    بر مبنای نقطه تماس بدن با توپ : پاس کنار پا ، پاس داخل پا ، پاس نوک پا ، پاس با سر یا هد ، پاس با سینه ، پاس با زانو
در آکادمی های آموزش حرفه ای فوتبال به فوتبالیست ها آموزش داده می شود که زمان پاس دادن به نقطه هدف ، موانع پیش رویشان ، برد پاسی که می دهند و آب و هوا توجه مضاعف داشته باشند. در زمین های گل آلود و هوای بارانی بهتر از پاس های بلند استفاده نمود تا پاس های روی زمین.

آموزش دریبل و تکنیک های فریب در فوتبال


آموزش دریبل و تکنیک های فریب در فوتبال

سان تزو (استراتژیست نظامی چین باستان) همیشه به این موضوع تاکید می کرد که  از اساسی ترین مولفه های هر جنگ و تهاجمی داشتن تکنیک ها و تاکتیک های فریب دهی است. در فوتبال هم رقابت مثل جنگ است. به حرکات فریبنده ای که یک بازیکن می تواند حریف مقابلش را از سر راه بردارد و همزمان توپ را در اختیار داشته باشد دریبل یا دریبلینگ گفته می شود.
در هنگام یادگیری دریبل باید به نکات زیر توجه کنید:
1)    در هنگام دریبل فضای اطراف و بازیکنان هم تیمی و غیر هم تیمی را در نظر داشته باشید
2)    همواره با یک سرعت حرکت نکنید
3)    بدن خودتان را ما بین حریف و توپ بگذارید تا حریف نتواند به سادگی به توپ دسترسی داشته باشد.
4)    با ضربات ریزی که به توپ می زنید سعی کنید توپ را کنترل کنید
5)    حرکات تان باید خیلی نرم و باور پذیر برای حریف روبرویتان باشد.
در آموزش های فوتبال دریبل های مختلفی آموزش داده می شود از معروفترین آنها می توان به دریبل چنج اسپید ، حرکت لوکوموتیوی ، شوت کاذب ، دریبل زیدانی ، دریبل برزیلی و ... اشاره نمود.در آخر این مطلب چند تا برنامه آموزش فوتبال نام برده شده که یکی از این برنامه ها مخصوص آموزش دریبل فوتبال است. برای یادگیری و آشنایی با آن به انتهای مطلب مراجعه نمایید.

آموزش فوتبال از طریق اپلیکیشن و برنامه های موبایل:

روشهای آموزشی امروزه با وجود ابزارهای الکترونیکی خیلی در دسترس تر و آسان تر شده است. آموزش فوتبال هم از این موضوع جدا نیست. طی سالهای اخیر تعداد بسیاری برنامه آموزشی فوتبال در قالب ویدئوی آ»وزشی فوتبال به زبان های مختلف از جمله فارسی و انگلیسی در سطح اینترنت قابل تهیه و مشاهده است.

این آموزش ها در دسته بندی آموزش فوتبال پایه ، آموزش دروازه بانی فوتبال ، آموزش فوتبال حرفه ای و ... هستند که میتواند همه جا همراه شما باشند و در هر وقت که فرصت داشتید به برنامه آموزش فوتبال خود مراجعه کنید و به تمرین تکنیک های جدید بپردازید و بیش از پیش حرفه ای تر شوید.
معروف ترین برنامه های آموزش فوتبال در دنیا که نصب فراوانی داشته اند عبارتند از:
•    برنامه آموزش فوتبال soccer coach pro : این  برنامه مثل تخته شاسی می ماند و می توان در آن استراتژی ها و ترکیب های مختلف دفاع  و حمله را ترسیم  و تست کرد.
•    برنامه آموزش فوتبال 3d tactical pad  : در این برنامه ی سه بعدی و بسیار جذاب می توانید به تمرین انواع تکینک ، ضربات ایستگاهی ، روپایی ، دروازه بانی و ... بپردازید .
•    برنامه آموزش فوتبال حرفه ای : youtuch این برنامه ی جالب میتواند نقش یک شبیه ساز تمرینی تمام عیار را برای شما بازی کند بطوریکه هر طرح و تکنیکی که در ذهن دارید را در آن می توانید به آزمایش بگذارید .

معرفی برترین برنامه های فارسی آموزش فوتبال

معرفی برترین برنامه های فارسی آموزش فوتبال

در سالهای اخیر برنامه ها و اپلیکیشن های خیلی حرفه ای آموزش فوتبال توسط متخصصان کشور برای افرادی که دسترسی به کلاس های آموزشی فوتبال ندارند طراحی شده است. همچنین در کنار این اپلیکیشن ها یک سری دوره های ویدئویی آموزش فوتبال به زبان فارسی تهیه و تولید شده که علاقه مندان می توانند با توجه به شرایطی که دارند از بین اپلیکیشن ها و دوره های ویدئویی آموزش فوتبال یکی را جهت یادگیری و آموزش استفاده کنند. از محبوب ترین و معروفترین اپلیکیشن های آموزش فوتبال فارسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1)    اپلیکیشن فوتبالیست شو:  این اپلیکیشن فارسی آموزش فوتبال انواع و اقسام نکات تکنیکی و ویدئوهای آموزشی در زمینه های آموزش روپایی زدن ، ضربه های ایستگاهی و ... را دارد . به شکلی که هر آنچه را که در مورد آموزش حرفه ای فوتبال احتیاج دارد در خود گنجانده است.
2)    اپ تکنیک های دریبل در فوتبال: این اپ اموزش تکنیک فوتبال به طور تخصصی به آموزش دریبل فوتبال میپردازد. آموزش های این برنامه از سطوح ساده تا پیشرفته است و میتوانید گام به گام به آموزش دریبل فوتبال بپردازید و در هر نقطه ای که بودید تمرین دریبل فوتبال کنید.
3)    اپلیکیشن موفقیت در فوتبال: این اپ بخش های قابل توجهی دارد. این اپلیکیشن دارای ویدئو های آموزشی و آموزش انواع و اقسام تکنیک ، ضربات ایستگاهی و غیره است. ضمنا با معرفی مشاهیر فوتبال و زندگی نامه ایشان می توان گفت یک نقشه تمام عیار موفقیت است.
4)    اپ آموزش دروازه بانی فوتبال: این اپلیکیشن به طور تخصصی به آموزش دروازه بانی می پردازد. در این برنامه فوق العاده انواع آموزش های چابکی ، پنالتی و شوت گیری و ... وجود دارد. در انتهای این آموزشها ویدئوهایی از تمرینات مشهورترین دروازه بانان جهان گنجانده شده است.

در این مطلب سعی نمودیم در مورد آموزش تکنیک فوتبال، مناسب ترین و بهترین سن شروع آموزش فوتبال پایه ، آموزش دروازه بانی ، معرفی بهترین اپلیکیشن های آموزش فوتبال در ایران و جهان و ... نکاتی را بررسی نماییم.