026_34217097
026_34217097
ساختمان >> بنایی - گچ کاری - نقاشی - کاشی کاری

پرایمر آلکیدی یا ضد زنگ چیست؟

پوششهای مناسبی که جهت محافظت فلزات و سازه های فلزی و آهنی مثل نرده ها ، درب و پنجره ها و غیره در ساختمان ها و سوله ها و مکان های اداری و کارگاهی و صنعتی استفاده می شوند. این پوشش ها باعث جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی این سازه ها می شوند. پرایمر آلکیدی یا ضد رنگ ها یکی از این پوشش ها هستند که تا حد زیاد و قابل قبولی باعث محافظت این فلزات و سازه ها در مقابل خوردگی و پوسیدگی و زنگ زدگی می شوند.
ضد زنگ آلکیدی بر اساس رزین‌های آلکیدی لانگ اویل می باشد و در آن از پیگمنت‌های ضدخوردگی اکسید آهن به منظور جلوگیری از روند خوردگی استفاده شده است.

خواص ضدزنگ آلکیدی :

•    خاصیت ضدخوردگی قابل قبول
•    کاربرد آسان
•    توانایی پوشانندگی خوب
•    زمان خشک شدن مناسب
•    قیمت مناسب تر نسبت به سایر ضد زنگ ها

رنگدانه یا پیگمنت ضدخوردگی اکسید آهن(اُخرایی)

رنگدانه یا پیگمنت ضدخوردگی اکسید آهن(اُخرایی)

رنگدانه Fe2O3  که دارای رنگ سرخ زیبایی است. به عنوان رنگدانه ضدخوردگی خنثی استفاده می شود.
چرا به این پیگمنت خنثی می گویند؟
بدلیل اینکه هیچ نوع واکنشی با عوامل خورنده موجود در محیط اطرافش ( آب و گازهای صنعتی ) انجام نمی دهد به آن خنثی می گویند .
معمولا از این ماده جهت حفاظت فلزات از خوردگی استفاده می شود.

چرا از ضد زنگ استفاده می شود؟

• در هوای خارج باعث پایداری و دوام بیشتر و دفع اشعه ماورای بنفش UV خورشید می شود (از تخریب فتوشیمیایی رزین جلوگیری بعمل می آید)
• باعث پوشش بیشتر و در نتیجه نفوذ ناپذیری می شود.
سرنج (Pb3O4) و پودر روی از پیگمنت ‌های ضد زنگ فعال، می باشند. سرنج با آب و گازهای صنعتی مانند So2 واکنش داده و نمک‌های نامحلول را ایجاد می‌کند و فیلم را مسدود می‌سازد (Barrier effect)

چرا از ضد زنگ استفاده می شود؟

رنگدانه اکسید آهن میکائی یا پیگمنت اکسید آهن میکائی (Micaceous Iron Oxide)

حدودا" از یک صد سال پیش این رنگدانه در پوششهای ضد زنگ  استفاده می شود. دارای رنگ خاکستری متمایل به سیاه و اندازه ذرات آن بین 10 تا 20 میکرون است. ذرات آن برگی شکل هستند و به همین خاطر جلای فلزی دارد.
دارای قدرت پوشش یا (hiding power)  کم و عدد روغنی 19 گرم روغن بر 100 گرم پیگمنت به همین خاطر اغلب با سایر رنگدانه ها یا پیگمنت ها مثل آلومینیوم و دوده می تواند مخلوط شود.

رنگدانه اکسید آهن میکائی

کاربرد پیگمنت اکسید آهن میکائی

اصلی ترین کاربرد آن در سازه‌های فولادی است. %90 اکسید آهن از نوع  α-Fe2O3 و %5 سیلیس و سایر فلزات دارد. در آب و نور و قلیاها همچنین دماهای بالا، پایدار است اما در اسیدها حل می‌شود. دارای ویژگی ضد یو-وی است و یک پیگمنت غیرسمی و خنثی می باشد.
به خاطر ساختار برگی شکلی که در هنگام تشکیل فیلم به موازات سطح قرار می‌گیرد و مانع از نفوذ آب و گازها به داخل فیلم می‌شود دارای ویژگی ضد زنگ است .

کاربرد پیگمنت اکسید آهن میکائی

نکات مهم درمورد ضدزنگ آلکیدی

•    چون این ضد زنگ همانند رنگ روغن بر اساس الکید رزین است حلالش تینر روغنی می باشد که در دو رنگ طوسی و قرمز (اخرایی) یافت می شود.
•     اگر تمایل داشته باشید که رنگ تیره یا قهوه ای بزنید در این حالت ضد زنگ طوسی خیلی بهتر و مناسب تر است. اما اگر بخواهید رنگ سفید بزنید یا از رنگ های روشن استفاده کنید و در و پنجره ها را رنگ کنید بهتر است از ضد زنگ اخرایی استفاده کنین.

چطور از ضد زنگ استفاده کنیم؟

•    قبل از هر کاری سطح مورد نظرتان را سمباده بزنید تا  هرنوع زنگ زدگی و رنگ قبلی که روی آن وجود دارد کاملا" از بین برود.
•    بعد به کمک پارچه ای که تینری کرده اید سطح مورد نظر را کاملا" تمیز کنید تا از هر نوع گرد و غبار و چربی و  روغن پاک شود.
•    سپس درون یک ظرف مناسب به مقدار لازم ضد زنگ و به میزان کافی تینر بریزید و آن را کم کم هم بزنید تا رقیق شود و جهت استفاده آماده شود.
•    با توجه به شکل و نحوه کارتان از وسایل مناسب و سالم (پیستوله ، قلم مو رنگ و ...) استفاده نمایید.
•    بعد از اینکه یک لایه سطح مورد نظرتان را ضدزنگ زدین صبر کنین تا کاملا خشک شود و سپس لایه دوم ضد زنگ را بزنین.
•    در آخر هم وسایل تان را جمع کنین و با تینر بشویید.

چطور از ضد زنگ استفاده کنیم؟

ضد زنگ های روغنی و آلکیدی همیشه به خاطر ارزان بودن و آسانی استفاده در صنعت رنگ بسیار پر مصرف هستند. اگر این ضد زنگ ها به درستی استفاده شوند یعنی سطح مورد استفاده بدرستی آماده شود و به میزان کافی ضد زنگ زده شود تا حد زیادی می توانند سطح مورد نظر را در جاهایی که درجه خورندگی محیط متوسط و کم تر است از زنگ زدگی حفظ کنند.تازه ترین مطالب ساختمان >> بنایی - گچ کاری - نقاشی - کاشی کاری
تازه ترین مطالب 
کاشی کاری محیط‌ های کوچک


کاشی کاری اتاق‌های کوچک ممکن است چالش برانگیز باشد اما در این مقاله می‌خواهیم با طرح بندی‌های مختلف شما را در این امر راهنمایی کنیم.


تاریخ درج مطلب: 1399/11/26