026_34217097
ارتباط >> تعمیرات موبایل

در مورد شارژ اولیه باتری گوشی بیشتر بدانید

در هنگام شارژ اولیه باتری گوشی اگر که باتری را ۱۰۰ درصد شارژ کردید، شارژر دستگاه تان را از برق بکشید و بگذارید دستگاه از باتری استفاده کند. این البته یک توصیه ایمنی نیست چرا که باتری های لیتیومی طوری طراحی شده اند که حتی اگر در وضعیت شارژ کامل نگه داشته شوند، منفجر نخواهند شد. اما در بلندمدت، عمر دستگاههای الکترونیکی اگر در حالت شارژ کامل همچنان به برق وصل باشد، سریع تر به پایان می رسد. اگرچه نیم شارژ کردن و تخلیه نسبی شارژ، عمر باتری را افزایش می دهد، اما استثنا هم دارد. هر یک ماه یک بار اجازه دهید باتری تاحد۵ درصد خالی شود تا بتواند خودش را باز تنظیم یا همان کالیبره کند. این مکانیزم کمک می کند تا باتری لپ تاپ یا گوشی موبایل تان درصد دقیق تری از میزان شارژ باقی مانده را به شما نشان دهد. حواستان باشد که نگذارید باتری دستگاه به طور مداوم تا آخر خالی شود. از نظر سامسونگ، بهترین کار این است که همواره باتری دستگاه تان را بالای ۲۰ درصد نگه دارید. اینها البته توصیه هایی برای افزایش عمر باتری است و اگر گوشی تان شب تا صبح در حال شارژ باشد، خطری برای شما ندارد.

 گوشیها و لپ تاپ های جدید مکانیزم هایی دارند تا فشاری که در این حالت به باتری وارد می شود، کمتر شود. خبر خوب اینکه هر سال تغییرات و اصلاحات جزیی در تکنولوژی صورت می گیرد و هربار که گوشی هوشمندتان را ارتقا می دهید، به باتری لیتیوم یونی می رسید که عمر طولانی تری دارد و شارژ بیشتری را در خود نگه می دارد. 

چگونه از باتری گوشی خود بهتر مراقبت کنیم؟

چگونه از باتری دستگاه خود بهتر مراقبت کنیم؟ 

پرهیز از شارژ و تخلیه شارژ کامل که به باتری فشار می آورد و از عمر آن کم می کند. دقت کنید که باتری لیتیومی را در معرض دماهای بیش از حد گرم مثل داخل خودرو در فصل تابستان با بیش از حد سرد در اتاق هایی که دمای بسیار پایینی دارند، قرار ندهید چون سرما و گرمای شدید به عمر باتری صدمه می زند. هنگام شارژ هم حواستان باشد دستگاه بیش از حد داغ نشود، که البته اگر تولیدکنندهی لپ تاپ یا گوشی شما کارش را درست انجام داده باشد، نیازی نیست شما نگران این موضوع باشید. نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که حتما از شارژر خود گوشی یا تبلت استفاده کنید تا مطمئن شوید که صدمه ای به باتری وارد نمی شود و فرایند شارژ دستگاه به بهترین و کارآمدترین شکل ممکن انجام می شود ( شارژر اصلی دستگاه )


بهترین ضمانت برای حفظ سلامت و عمر مفید باتری است. اگر قصد دارید از لپ تاپ یا گوشی هوشمند خود به مدت طولانی استفاده نکنید، طبق توصیه اپل و منابع دیگر، بایستی آن را تا ۵۰ درصد شارژ کنید، سپس آن را خاموش کنید و همان طور که قبلا گفته شد، در جای بیش از حد گرم یا سرد قرار ندهید. بد نیست به دفترچه ی راهنمای دستگاه خود هم نگاهی بیاندازید تا با نكات بیشتری برای مراقبت از باتری آشنا شوید. با رعایت این نکات می توانید عمر باتری دستگاه تان را تا زمانی که قصد خرید دستگاه جدید را دارید، افزایش دهید. اگر شارژ اولیه افسانه است، چرا تولید کنندگان هنوز اصرار به ۸ ساعت شارژ کامل دارند؟ همان طور که گفته شد، گوشی های هوشمند جدید از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند و زمانی که آنها را از جعبه بیرون می آورید، معمولا تا نیمه شارژ هستند و شارژ کامل آنها حدودا ۲ ساعت طول می کشد و نیازی به شارژ اولیه ۸ ساعته نیست. با این حال، بعضی تولید کنندگان همچنان اصرار دارند که دستگاه جدید قبل از مصرف، ۸ ساعت شارژ شود.

شارژ اولیه گوشی بهتر است 100% شود

 این احتمالا به این خاطر است که وقتی دستگاه را برای اولین بار روشن می کنید، درصد شارژی که نمایش داده می شود، خیلی دقیق نیست. اگر میزان شارژ کمتر از آنی باشد که انتظار دارید و شروع به نصب برنامه کنید، ممکن است در حین نصب، شارژ دستگاه تمام شده و خاموش شود. برای پرهیز از این اتفاق، تولید کننده از شما می خواهد که قبل از نصب برنامه و کارهای دیگر، اول دستگاه را کامل شارژ کنید تا برای بار اول استفاده از محصول شرکت، بهترین تجربه ی ممکن را داشته باشید. این توصیه البته ریشه در باتری های قدیمی نیکاد دارد که در آنها از نیکل اکسی هیدروکسید برای الكترود مثبت و از کادمیم برای الكترود منفی استفاده می شد. در بین سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، هر عیبی که در باتری پیش می آمد، معمولا گردن حافظه ی چرخهای» می افتاد؛ یعنی باتری در یادش می ماند که چه میزان انرژی در تخلیه شارژ قبلی استفاده شده و اجازه تخلیه بیشتر از این مقدار را در چرخه های بعدی نمی داد. زمانی هم که مصرف باتری از این مقدار بیشتر می شد، ولتاژ به طور ناگهانی می افتاد انگار که می خواست به این اضافه کاری اعتراض کند. پیشرفت هایی که از آن زمان در صنعت باتری سازی اتفاق افتاده، عملا این پدیده «حافظه چرخه ای» را از بین برده است.


پس دفعه ی بعدی که گوشی موبایل جدیدتان را از جعبه بیرون آوردید و از شدت هیجان یادتان رفت که اول آن را به طور کامل شارژ کنید، اصلا نگران نباشید. هیچ اتفاقی برای باتری لیتیوم گوشی هوشمند شما نخواهد افتاد. برای افزایش عمر باتری دستگاه هم به توصیه هایی که در این مقاله گفته شد، عمل کنید، خرافات مربوط به شارژ اولیه ۸ ساعته یا شارژ ۱۰۰ درصدی باتری را دور بریزید و از تازه ترین پیشرفت های تکنولوژی لذت ببرید.