026_34217097
لوازم >> تجهیزات پزشکی

مهم ترین اقدامات و مراقبت ها در زمان فتوتراپی

در حین فتوتراپی نوزادان نیاز به نظارت مداوم بر روی: میزان کافی هیدراتاسیون (خروجی ادرار) و تغذیه (افزایش وزن) و کنترل سطح دما دارند.

فتوتراپی چیست؟

فتوتراپی استفاده از نور مرئی برای درمان زردی شدید در دوره نوزادی است. تقریباً 60٪ نوزادان نارس و 85٪ نوزادان نارس مبتلا به زردی بالینی خواهند شد که به طور کلاسیک در روز سوم پس از تولد قابل مشاهده است ، روزهای 5-7 به اوج خود می رسد و در 14 روزگی در یک نوزاد سالم و تا 21 روز در نوزاد نارس برطرف می شود. فتوتراپی یک روش مطمئن و موثر برای کاهش یا جلوگیری از افزایش سطح بیلی روبین غیر متصل سرم است و نیاز به انتقال تبادل در نوزادان را کاهش می دهد.

مراقبت های مهم در هنگام فتوتراپی

در صورت بروز زردی در کودک ، با ماما ، ویزیتور بهداشت یا پزشک عمومی صحبت کنید. آنها قادر به ارزیابی نیاز به درمان خواهند بود.
درمان معمولاً فقط در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده به نام بیلی روبین در خون داشته باشد ، بنابراین برای بررسی این مسئله باید آزمایشاتی انجام شود.
بیشتر نوزادان مبتلا به زردی نیازی به درمان ندارند زیرا مشخص می شود سطح بیلی روبین در خون آنها پایین است.
در این موارد ، معمولاً طی 10 تا 14 روز شرایط بهتر می شود و هیچ آسیبی به کودک شما وارد نمی کند.

اگر نیازی به درمان نیست ، باید به طور منظم به کودک خود شیر دهید یا در صورت ناکافی بودن شیر مادر  از مکمل های غذایی مانند شیر خشک استفاده کنید، در صورت لزوم او را برای خوراک بیدار کنید.

اگر وضعیت کودک شما بدتر شد یا بعد از 2 هفته از بین نرفت ، با ماما ، ویزیتور بهداشت یا پزشک عمومی خود تماس بگیرید.
اگر نوزاد شما نارس متولد شود یا فقط از شیر مادر تغذیه کند ، زردی نوزاد می تواند بیش از 2 هفته طول بکشد. معمولاً بدون درمان بهبود می یابد.
اما اگر این وضعیت به دلیل مشکلات اساسی زمینه ای همچنان وجود داشته باشد ، ممکن است آزمایش های بیشتری توصیه شود.

اگر زردی کودک شما با گذشت زمان بهبود نیافت یا آزمایشات نشان داد که میزان بالایی از بیلی روبین در خون او وجود دارد ، ممکن است در بیمارستان بستری شود و تحت درمان با فتوتراپی یا انتقال خون قرار گیرد.
این روش های درمانی برای کاهش خطر عارضه نادر اما جدی زردی نوزاد به نام کرنیکتروس (Kernicterus)، که می تواند باعث آسیب مغزی شود ، توصیه می شود.

فتوتراپی 

 فتوتراپی درمانی با نوع خاصی از نور (و نه نور خورشید) است.
گاهی اوقات برای کاهش زردی نوزاد با کاهش سطح بیلی روبین در خون کودک شما از طریق فرایندی به نام اکسیداسیون عکس (photo-oxidation) استفاده می شود.

اکسیداسیون عکس (photo-oxidation)  اکسیژن را به بیلی روبین اضافه می کند بنابراین به راحتی در آب حل می شود. این باعث می شود که کبد کودک شما بتواند راحت تر عمل  تجزیه را انجام دهد و بیلی روبین را از خون او خارج کند.

2 نوع اصلی فتوتراپی وجود دارد.
فتوتراپی معمولی - جایی که کودک شما در زیر لامپ هالوژن یا لامپ فلورسنت قرار می گیرد و  چشمهایش پوشیده است .
فتوتراپی فیبروپتیک - جایی که کودک شما روی پتویی قرار دارد که شامل کابل های فیبر نوری است. نور از طریق کابلهای فیبروپتیک عبور می کند و به پشت کودک شما می تابد .

در بیشتر موارد ، معمولاً ابتدا فتوتراپی معمولی امتحان می شود ، اگرچه ممکن است در صورت تولد نوزاد نارس ، فتوتراپی فیبروپتیک (فیبر نوری) استفاده شود. اگر نوزاد شما زودرس متولد شده باشد ، ممکن است از فتوتراپی فیبروپتیک یا فیبر نوری  استفاده شود.

در هر دو روش فتوتراپی ، هدف این است که پوست کودک خود را در معرض نور هرچه بیشتر قرار دهید.

این نوع فتوتراپی معمولاً به مدت 30 دقیقه هر 3 تا 4 ساعت متوقف می شود بنابراین می توانید به کودک خود غذا دهید ، پوشک او را عوض کرده و  به آغوش بکشید .


این نوع فتوتراپی معمولاً به مدت 30 دقیقه هر 3 تا 4 ساعت متوقف می شود بنابراین می توانید به کودک خود غذا دهید ، پوشک او را عوض کرده و  به آغوش بکشید .
اگر بعد از فوتوتراپی معمولی یا فیبروپتیک زردی کودک شما بهبود نیافت ، ممکن است چندین فتوتراپی مداوم ارائه شود.
این شامل استفاده همزمان از بیش از یک روش  نور درمانی است و اغلب یک پتو فیبروپتیک (fibreoptic blanket) است.

در طی فتوتراپی مستمر ، مراقبت  از طریق تغذیه مادر متوقف نخواهد شد.
در عوض ، ممکن است شیری که از پستانهای شما از قبل خارج می شود از طریق لوله ای به معده کودک شما وارد شود یا مایعات به یکی از رگهای آنها تزریق شود (به صورت داخل وریدی).

در طول فتوتراپی ، دمای کودک شما کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که بیش از حد گرم نشده است و از نظر کمبود آب بدن بررسی می شود.
اگر کودک شما دچار کم آبی شود و قادر به نوشیدن مقدار کافی نباشد ، در اینصورت پزشک معالج مایعات داخل وریدی تجویز می کند.
 سطح بیلی روبین پس از شروع فتوتراپی هر 4 تا 6 ساعت آزمایش می شود تا بررسی شود که آیا درمان موثر است .
 هنگامی که سطح بیلی روبین کودک شما تثبیت شد یا روند نزولی را شروع کرد ، هر 6 تا 12 ساعت بررسی می شود. وقتی سطح بیلی روبین به حد مطمئنی رسید که معمولاً یک یا دو روز طول می کشد ، فتوتراپی متوقف می شود. فتوتراپی به طور کلی برای زردی نوزاد بسیار موثر است و عوارض جانبی کمی دارد ، اگرچه ممکن است در کودک شما جوش هایی به صورت بثورات موقت و اسهال ایجاد کند.

تعویض خون

اگر کودک شما بیلی روبین بسیار بالایی در خون دارد ، یا عمل فتوتراپی نتیجه بخش نبوده است ، ممکن است نیاز به انتقال خون کامل داشته باشد که به آن( تعویض خون ) گفته می شود.
در طی تعویض خون ، خون کودک شما  از طریق یک لوله پلاستیکی نازک که در رگ های خونی بند ناف ، بازوها یا پاها.  قرار داده می شود ، برداشته می شود .

کودک شما در تمام مراحل تعویض خون ، که ممکن است چندین ساعت طول بکشد ، تحت مراقبت کامل قرار می گیرد. هر مشکلی که ممکن است ایجاد شود ، مانند خونریزی ، درمان می شود.

خون کودک از خون یک اهدا کننده منطبق و مناسب (فردی با گروه خون مشابه) جایگزین می شود.
از آنجا که خون جدید حاوی بیلی روبین نخواهد بود ، سطح کلی بیلی روبین در خون کودک شما به سرعت پایین می آید.
کودک شما در تمام مراحل انتقال خون ، که ممکن است چندین ساعت طول بکشد ، تحت مراقبت کامل قرار می گیرد. هر مشکلی که ممکن است ایجاد شود ، مانند خونریزی ، درمان می شود.
خون کودک شما طی 2 ساعت پس از درمان آزمایش می شود تا بررسی شود که آیا موفقیت آمیز بوده است. اگر سطح بیلی روبین در خون کودک شما بالا بماند ، ممکن است لازم باشد این روش تکرار شود.

سایر درمان ها

اگر زردی ناشی از بیماری رزوس باشد (هنگامی که مادر خون منفی دارد و کودک دارای خون مثبت است) ، ممکن است از ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIG) استفاده شود. IVIG معمولاً فقط در صورتي استفاده مي شود كه فتوتراپي به تنهايي موثر نبوده و سطح بيلي روبين در خون همچنان در حال افزايش باشد .
درمان بیماری رزوس بستگی به شدت بیماری دارد. در موارد شدیدتر ، ممکن است لازم باشد که درمان قبل از تولد کودک آغاز شود.

حدود نیمی از موارد بیماری رزوس خفیف است و معمولاً به درمان زیادی احتیاج ندارد. با این حال ، در صورت بروز مشکلات جدی ، کودک شما باید به طور منظم تحت کنترل قرار گیرد.

 در موارد شدیدتر ، معمولاً درمانی به نام فتوتراپی مورد نیاز است و تعویض خون ممکن است به تسریع در حذف بیلی روبین (ماده ای که هنگام تجزیه گلبول های قرمز ایجاد می شود) از بدن کمک کند.
در جدی ترین موارد ، ممکن است انتقال خون در حالی که کودک شما هنوز در رحم است انجام شود و در صورت موثر نبودن فتوتراپی ، دارویی به نام ایمونوگلوبولین داخل وریدی ممکن است هنگام تولد استفاده شود. در صورت لزوم ، ممکن است کودک با استفاده از دارو برای شروع زایمان (القا) یا سزارین زود هنگام به دنیا بیاید ، بنابراین درمان می تواند در اسرع وقت شروع شود. این کار معمولاً فقط پس از حدود 34 هفته بارداری انجام می شود.یا اینکه با عمل سزارین زود هنگام به دنیا بیاید ، بنابراین درمان می تواند در اسرع وقت شروع شود. این کار معمولاً فقط پس از حدود 34 هفته بارداری انجام می شود.

 زردی کودک

این نکته را فراموش نکنیم :
هنگامی که کودک شما دچار زردی می شود ، ابتدا تغییر رنگ پوست در چهره وی مشاهده می شود. با بالا رفتن سطح بیلی روبین ، علائم می توانند به بقیه بدن از جمله قفسه سینه ، شکم ، بازوها و پاها منتقل شوند. دیدن آن در نوزادانی که پوست تیره دارند دشوارتر است. همچنین می تواند در سفیدی چشم کودک شما ظاهر شود.


آخرین آگهی های لوازم >> تجهیزات پزشکی
آخرین آگهی ها
1399/8/5

تعمیر و ترمیم شکستگی انواع دستگاههای پزشکی


تعمیر و ترمیم شکستگی انواع دستگاههای پزشکی

$$$با ما کمتر هزینه کنید $$$فروشگاه تخصصی
تجهیزات پزشکی
دستگاه مانیتورینگ قلبی
تخت های اتاق عمل
چراغ اتاق عمل پرتابل و سقفی
دستگاه ساکشن جراحی
دستگاه سونوگرافی
دستگاه ...


علی مهراد ، ایران »» تهران ،تلفن:09129498798

1399/5/26

پد ضدعفونی کف کفش ، واکر از بغل تا شو ، بیمار بر ،


پد ضدعفونی کف کفش ، واکر از بغل تا شو ، بیمار بر ،

پد ضدعفونی کف کفش
این محصول در زدودن میکروب و به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا که مهم ترین قسمت ان پیشگیری از انتقال ویروس است، ...


شیراز ، ایران »» تهران ،تلفن:09307114880

1399/5/19

سانتریفیوژآزمایشگاهیFanem


سانتریفیوژآزمایشگاهیFanem

سانتریفیوژآزمایشگاهی

دارای کنترلرمیکروپروسسوری و Brushless

دارای ترمزوتایمر

دارای صفحه نمایشگربرای RPM,G

دارای تایمر5 تا 120 ثانیه با تنظیم 5 ثانیه ای تا 24 ساعت

دارای قابلیت پذیرش ...


محبی ، ایران »» تهران ،تلفن:09121080157/02122321197/02128421800

1399/5/6

میکرودرم فوتونی و اسکوم تراپی شش کاره با قدرت بالا


میکرودرم فوتونی و اسکوم تراپی شش کاره با قدرت بالا

دستگاه میکرودرم فوتونی برند lescolton
.
چند دستگاه در یک دستگاه کاملا کاربردی و به صرفه
.
ویژگی های دستگاه:
پیشرفته ترین تکنولوژی Remover Blackhead
مکش و ...


میرزایی ، ایران »» تهران ،تلفن:09367495274

1399/5/6

لیزر رفع موی زائد


لیزر رفع موی زائد

الکس دایود

دارای دو طول موج ( 808 نانومتر Diod و 755 نانومتر Alex)
بی‌نظیر در خنک کنندگی و بدون درد بودن
سیستم خنک کنندگی AFT (بدون ...


میرزایی ، ایران »» تهران ،تلفن:09367495274

12345678910